----------------------------------------
Za Bugiem krętołzawym,
łęgami z tańcem jaskółek
- za wiśniowymi sadkami
i jeziorem , jak rybie Oko.
Rozścielone, jak weselna chusta
w dzikie róże , jagody jałowca
z słowikiem, gdy miłośnie płacze.
Sześćset lat na mapach Wołynia
- wieś królewska,
polskie Rymacze.


Krzysztof Kołtun
Chełm 2012 r.


Rymacze

Zjazdy Kresowe

Polecane

Stroje

Literatura

!!! Uwaga !!!

Poszukujemy Rodów, Potomków z Rymacz i okolic. Więcej w zakładce "kontakt"
fotorelacja z Kongresu Kresowian - 26.09.2015 r. (część 1)W Sobotę 26.09.2015 r. w Chełmie odbyły się z należytym szykiem IX Pielgrzymka oraz Kongres Kresowian. Uroczystą Msze św. odprawił Ks. Jerzy Krawczyk, wychowany przed obrazem Matki Boskiej Lubomelskiej w Polichnie - wołyńskie kazanie wygłosił ks. Andrzej Puzon z Hrubieszowa. Modlitwa za pomordowanych w czasie ludobójstwa na Wołyniu i żywych - polecanych Matce Bożej Chełmskiej w roku 250-tej rocznicy koronacji - miała charakter podniosły.

A po nabożeństwie, przy wspólnej fotografii - TOS nucił żałośnie ...


Słyszysz bracie mój, nad łęgami żal
Wylatują szarym sznurkiem, żurawie w wyraj.
Krzyczą kre, kre w cudzej ziemi umre
Zanim przez morze przelece, skrzydełka zetre.

Podczas Kongresu w chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetii (hrabianki ze Świerż) zawiązano i ogłoszony Komitet Honorowy Jubileuszu 600-lecia Jagodzina i Rymacz 1417 -2017 wywiedziony z Potomków Wołynia z tamtych stron.

Zebrano podpisy do sprzeciwu - wobec toczącego się procesu kanonizacyjnego władyki świetojurskiego ze Lwowa Andrzeja Szeptyckiego - zdrajcy polskiego narodu - w celu przesalania do Ojca świętego Franciszka do Watykanu.

Podczas koncertu pieśni i muzyki ocalonej z Kresów "Od Krzemieńca do Rymacz" wystąpili: Zespół LECHICI z Hrubieszowa pod dyr. Leszka Opały, Śpiewaczki z Sielca i Liszna, solistka Alina Serwin.


Oj zgrajcież że mi a skrzypeczki moje
Niech ja sobie potańcuje a tu, w cudzej stronie.

Wśród gości honorowych z Edmonton (Kanada), Lublina, Warszawy, Krakowa, Zamościa i innych miast zaszczycili nas licznie Wołynianie z Chełma i Nadbuża. Odbyły się kiermasz literatury i sztuki w tym wystawa rzeżby utalentowanego rzeźbiarza ze Świerż Andrzeja Suchockiego - degustacje z kresowego stołu w życzliwej atmosferze wielopokoleniowej. Najstarszą uczestniczką była Kazimiera Błaszczuk lat 88 z Kątów (ko. Lubomla - obecnie Prończuk) która przeżyła dzień mordu Polaków w Kątach 30.08.1943 r. jest świadkiem dźwigającym całe życie ciężar zagłady ludzi i wsi (która obecnie nie istnieje). Najmłodsi mieli po kilka lat.

Komitet obchodów 600 - lecia istnienia Jagodzina i Rymacz, ogłasza dalszy nabór chętnych do pracy przy tym dziele, Potomków Jagidzińców i Rymaczan z Polski i z zagranicy. Piszcie do nas. Zgłaszajcie się z ochotą, bowiem kto służy Ojczyźnie, służy samemu Sobie!


fotorelacja z Kongresu Kresowian - 26.09.2015 r. (część 2)Ogłaszamy zbiórkę najstarszych fotografii z powiatu i miasta Lubomla (z chrzcin, wesel, pogrzebów, wydarzeń patriotycznych innych - polskich obywateli tego "zakątka" Wołynia do roku 1955.) czyli do czasu poniewierki i osadnictwa w nowych miejscach zamieszkania - w formie oryginalnej lub skanów ze szczegółowymi opisami. Zbiór ten będzie wykorzystany do albumu jubileuszowego. "Utracony Wołyń Jagodzin, Rymacze i okolice Lubomla".

Wszystkich życzliwych Wołynian i Potomków zapraszamy - dołączcież do nas, pod płaszcz Lubomelskiej Matki Bożej i ucieszcie serca. Wołamy Was na Wielkie Wołyńskie Gody!

Z kresowym pozdrowieniem       
Krzysztof Kołtun    Videoteka z Koncertu "Od Krzemieńca do Rymacz"