----------------------------------------
Za Bugiem krętołzawym,
łęgami z tańcem jaskółek
- za wiśniowymi sadkami
i jeziorem , jak rybie Oko.
Rozścielone, jak weselna chusta
w dzikie róże , jagody jałowca
z słowikiem, gdy miłośnie płacze.
Sześćset lat na mapach Wołynia
- wieś królewska,
polskie Rymacze.


Krzysztof Kołtun
Chełm 2012 r.


Rymacze

Zjazdy Kresowe

Polecane

Stroje

Literatura

!!! Uwaga !!!

Poszukujemy Rodów, Potomków z Rymacz i okolic. Więcej w zakładce "kontakt"
Rymaczanie, Wołynianie z Ziemi Lubomelskiej i Wołynia, Potomkowie, badacze historii i Sympatycy - duchowi i zwyczajni Pielgrzymi


Za kilak dni trafi do rąk Waszych smutna książka. Proszę ją pozyskiwać i czytać w sposób spokojny, bez nienawiści i żalu. Ofiarujmy nasz ból - za Męczenników z naszych Rodzin i Wołynian, odmawiając każdego dnia - po wyjściu z domu, za próg, rankiem - starochrześcijańskiej modlitwy za dusze - Anioł Pański. My w Rodzie, tak praktykujemy od 1943 r. Tak mnie nauczyła babcia Marenia Kołtun i ja WAM tak przekazuję! Cóż damy więcej - Męczennikom? Ani krzyży nie mają, ani mogił, ani śladu po ich krwi - chociaż tej nikt, niczym nie zmyje.

... ks. Ludwika Wrodarczyka, gdy ukłuto głęboko bagnetem, popychając na ścianę chaty w Okopach pod Sarnami (Okopy k/wsi ukraińskiej Netreba) nie mylić z Okopami k/ Jagodzina (Dorohuska) - to do dzisiaj jest plama krwi na ścianie i sto razy zabielana, nie da się wapnem zwabić. A potem wyciągnięto go ryczącego z bólu na podwórek (wieczór - a był doktorem dla oprawców, przyszli z sąsiednich wsi) i na stojąc rozdarli żywcem piersi bagnetami i wywarli rękami serce... Tak mordowali Ukraińcy polskich kapłanów - swoich dobrodziei ...

Ks. Wrodarczyk będzie wkrótce świętym - dzieją się łaski oraz uzdrowienia za Jego pomocą z nieba... Też proście o co chcecie - otrzymacie!


Pierwszy nakład autorski – niewielki jest bez fotografii. Niemnie gromadzimy fotografie pomordowanych i żywych z tych wsi, o których piszę. Proszę Was dołóżcie starań i prześlijcie dobre skany fotografii z Wołynia z opisami do – kolejnego wydania – nie wcześniej jednak jak za pół roku. Taki stawiam czas do wykopania tej żmudnej pracy. Zatem zbudujmy Męczennikom – Polakom spod Lubomla "Pomnik w literaturze" dokładając do tej książki, wasze fotografie i te, które zgromadziłem przez 40 lat swojego świadomego ratowania pamięci o nich. Poświęciłem cale życie, po to, by ONI ożyli i pozostali w pamięci naszej i polskiego narodu - na zawsze.


Pomóżcie w tym dziele!


Książka "Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu" pisana w bólu, przez półtorej roku - wraz z Michałem (przy komputerze, który cierpliwie pisał i przeżywał ból wraz ze mną). Podróże do ostatnich świadków ludobójstwa na Wołyniu w upalne lato 2015 r - dziękuję wszystkim, szczególnie Wojtkowi ze Świerż za użyczanie samochodu i wspólne podróże. Książka pisana w zasadzie w sercu, pisana od ponad 25 lat. Broniłem się przed nią, żeby nie dotykać ran, cierpień i długotrwałego konania tysięcy Polaków mordowanych w bestialski sposób na Wołyniu w 1943 r (apogeum) - pękło serce cierpliwość, gdy pop z cerkwi kijowskiej (która ostatecznie za pozowaniem biskupa z Łucka, zagrabiała nasz kościół). W rymackim kościele powiedział do nas na odpuście w 2015 r. (ponad 150 osób z Polski, potomków ocalałej resztki z ludobójstwa)... "Znaite Polaki - to ny Ukrainci pomordowały was, to Sowiety w naszych mundurach mordowały!" Piszę kolejną książkę o ludobójstwie, Jeśli kto chce, niech kontaktuje mnie ze swoimi bliskimi – świadkami ludobójstwa – zamieszczę ich opowieści... Książka jest w małym nakładzie, autorskim. Nie znalazł się sponsor (poza drobnymi wsparciami moich Przyjaciół z www.rymacze.pl). Nie bedzie jej w sprzedaży księgarskiej, można ją zakupić i zamówić poprzez Antykwariat Kresowy, dokonując wcześniej wpłaty na konto wydawnicze:

NTK Chełm
29 7999 9995 0610 3582 4304 0001

Kolejność wysyłki wg wpłat. Książka ukaże się w listopadzie 2016 r... Wkrótce zamieścimy spis treści... Proszę udostępniać i zamawiać.... nakład mały, autorski str ok .480.
cena 1 egz. 60 zł, + 10 zł przesyłka


[wyświetleń: 17343]


Z kresowym pozdrowieniem       
Krzysztof Kołtun