----------------------------------------
Za Bugiem krętołzawym,
łęgami z tańcem jaskółek
- za wiśniowymi sadkami
i jeziorem , jak rybie Oko.
Rozścielone, jak weselna chusta
w dzikie róże , jagody jałowca
z słowikiem, gdy miłośnie płacze.
Sześćset lat na mapach Wołynia
- wieś królewska,
polskie Rymacze.


Krzysztof Kołtun
Chełm 2012 r.


Rymacze

Zjazdy Kresowe

Polecane

Stroje

Literatura

!!! Uwaga !!!

Poszukujemy Rodów, Potomków z Rymacz i okolic. Więcej w zakładce "kontakt"

Po raz IX-ty w Dworku Pan Tadeusz w Żółtańcach, odbył się "Święty Wieczór z Rymacz". Widowisko wraz z kolędowaniem, przypominające obyczaj świętowania wieczorów od Bożego Narodzenia do Trzech Króli, na Wołyniu, na pamiątkę narodzin Chrystusa.


Stuku, puku
wynoścież nam kutiu!
Narodziło się Paniątko w Betlejem
a myż z Kolendo idziem
- do waszego dwora
do starego proga
podziękować Bogu!

Obrzędowość tego wieczoru po raz pierwszy, po wysiedleniu z Wołynia Polaków z Rymacz - ożyła na scenie w 1986 r. Wtedy to w/g mojego scenariusza - Zespół z Okop, wystawił Widowisko Święty Wieczór z Rymacz. Rozeszła się wieść i radość po chełmskim Nadbużu. Zwyczaj powszechnie ożył w rodzinach i na powrót, do dzisiaj jest pielęgnowany oraz przestrzegany jako staropolska świętość.

Przez kilka kolejnych lat, ok. 45 razy wystawiono ten obrzęd we wsiach i miastach nad Bugiem. Dzięki temu, odświeżono, wręcz ratując z pamięci wiele starych pastorałek i kolęd z Rymacz i okolicy - tych przechowanych w sercach naszych babć i mam a także z lwowskich i krakowskich kantyczek, drukowanych przed 1900 r. (które zachowały się do dzisiaj w wołyńskich Rodach). Tutaj, prezentowane widowisko - nie jest z pierwowzoru a raczej zjawiskiem obrzędowym, Kolędników, którzy na co dzień mieszkają w odległości ok. 80 km od siebie a w tym widowisku, spontanicznie kolędują.

Po raz pierwszy zarejestrowała to TV. Prezentujemy fragmenty filmu dokumentalnego. Niechże się Wam szczęści, darzy i mnoży wszystko na to świętowanie i bezrok 2017. Daj Boże! Daj Boże!


Niech Wam soli ani chleba
i wszystkiego – czegoż trzeba
nie zbrakuje – na te święte wieczory
i Nowyj Rok Pańskij 2017!
- a daj Boże! daj, daj!

Z kresowym pozdrowieniem       
Krzysztof Kołtun    
liczba odsłon: