----------------------------------------
Za Bugiem krętołzawym,
łęgami z tańcem jaskółek
- za wiśniowymi sadkami
i jeziorem , jak rybie Oko.
Rozścielone, jak weselna chusta
w dzikie róże , jagody jałowca
z słowikiem, gdy miłośnie płacze.
Sześćset lat na mapach Wołynia
- wieś królewska,
polskie Rymacze.


Krzysztof Kołtun
Chełm 2012 r.


Rymacze

Zjazdy Kresowe

Polecane

Stroje

Literatura

!!! Uwaga !!!

Poszukujemy Rodów, Potomków z Rymacz i okolic. Więcej w zakładce "kontakt"

Wielki Jubileusz dwóch polskich wsi na Wołyniu trwa od roku. Głównym wydarzeniem Jubileuszu będzie VII Światowy Zjazd Kresowian Ziemi Lubomelskiej i Wołynia który odbędzie się w Chełmie w dniach 7-9.IX.2018r. - wraz z pielgrzymką na groby przodków - wołyńskie cmentarze. Będzie to kolejna okazja integracji rozproszonego po Polsce i świecie środowiska Wołynian dekanatu Luboml a także (od 1926r.) parafii Rymacze. To najszczęśliwsza parafia na Wołyniu, która w 80% ocalała z czasie ludobójstwa dokonanego na Polakach przez UPA w 1943r. Dwie, królewskie wsie - Jagodzin i Rymacze założone przez Króla Polski Władysława Jagiełłę w 1417 r. "jako kolonie polskie" z ziemią podarowaną rycerzom spod Grunwaldu - przetrwały ponad V wieków wołyńskiej historii - zawsze będąc administracyjnie na terytorium Wołynia i zawsze w diecezji Łuckiej. Nigdy nie uległy rusyfikacji ani nie poddały się wpływom kultury rusińskiej. Niektóre, sąsiednie wsie były unickie do Powstania Styczniowego. W XX w. po kasacie Unii zostały przymusowo wciągnięte do cerkwi moskiewskiej a ludność z czasem - stała się niewiadomo jak(ukraińską)?

Historia tych wsi wraz z koloniami (chutorami) jest szalenie ciekawa. Jej oblicze XX-wieczne i okres międzywojenny jak i losy Polaków ok. 2 tys. obywateli opisywałem przez ostatnie 40 lat w dziesiątkach artykułów i ponad 30-tu tomach wierszy. Proza dotycząca Rymacz i okolic to ksiązka z 2016r. Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu. Historia najnowsza kościoła , cmentarza, szkoły im Marszałka Józefa Piłsudskiego to ponad 14 lat pracy zapaleńców , którzy stworzyli wieś Rymacze i okolice, jako wirtualne na www.rymacze.pl Polskie Radio Lublin nagrało kilkanaście audycji obyczajowo-społecznych o aspektach rymackiej, niepowtarzalnej i arcy ciekawej kultury polskiej z Wołynia. Nagrania pochodzą z ponad 30 lat. pracy Towarzystwa Rodzin Kresowych w Chełmie. To środowisko, skupiające ponad 600 rodzin Wołynian i ich Potomków , jest Organizatorem Wielkiego Jubileuszu. Zgłoszenia e-mailowe na Zjazd, zapytania i ciekawostki rymackie należy zgłaszać na adres strony www.rymacze.pl bądź listownie na adres Towarzystwo Rodzin Kresowych 22-100 Chełm ul. Katedralna 15/2.

Poszukujemy fotografii z okresu międzywojennego i starszych z życia obyczajowego mieszkańców Rymacz i okolic a szczególnie, parafii Luboml i okolicznych dworów. Marzeniem naszym jest przygotowanie albumu starych fotografii naszych rodów. Zwracamy się z prośbą - pomóżcie i ocalcie wraz z nami od zapomnienia - dzieje dwóch królewskich wsi Rymacz i Jagodzina a także sąsiednich - nieco młodszych historią wsi i chutorów: Jankowiec, Holendrów, Kątów, Czmykosa, Kupracz, Terebejek, Rakowca, Bindugi i Ziemlicy, Stężarzyc i Korytnicy. Mieszkańcy tych wsi - z rodu Polacy spotykali się na odpustach, jarmarkach, weselach, pogrzebach a także "Święcie Morza" i świętach narodowych. Pragnieniem naszym jest zebranie również pamiątek kultury materialnej i duchowej. Mieszkańcy tych wsi mieli odrębne ludowe stroje a także bogato rozwiniętą kulturę duchową. Ocalone do dzisiaj fragmenty strojów: chusty, koszule (haftowane krzyżykiem), korale, paciorki, krajki, kilimki, płótna, ręczniki oraz inne elementy stroju i dekoracji a także: obrazy święte, krzyże, różańce, koronki, śpiewniki (odpustowe i tzw. "pieśni na listkach"), i wszelkie inne druki, dokumenty, czasopisma - pragniemy zgromadzić na wystawę "Z kufrów i skrzyń kresowych". Podobną, o zasięgu regionalnym organizowaliśmy w 2000 roku w Chełmie. Ta, kolekcją ma zaświadczać o rozproszonych i zebranych ponownie przez potomków byłych Wołynian z Polski i świata - pamiątkach po przodkach z Wołyńskiej Ziemi. Jej wymiar i zasięg poświadczy Wasze zaangażowanie i hołd wspólnym praojcom. Wszystkie wydarzenia udokumentowane zostaną medialnie i w formie wydawnictw. Pragniemy ufundować dwie pamiątkowe tablice i umieścić je przy bazylice NMP w Chełmie, miejscu świętym a zarazem sanktuarium do którego pielgrzymowali przez wieki nasi przodkowie z Wołynia. Jedna tablica, to pamięć: Królowi Polski Władysławowi Jagielle - fundatorowi kościoła Trójcy Przenajświętszej w Lubomlu w 1412 roku oraz założycielowi dwóch wsi Jagodzina i Rymacz w 1417 roku. Druga tablica to pamięć: Przodkom, praojcom naszym których kości od wieków spoczywają na tamtej Ziemi oraz Męczennikom - Polakom pomordowanym przez upa w czasie Ludobójstwa w 1943 roku. Prowadzona jest zbiórka pieniężna na ten cel - konta do wpłat podaje strona www.rymacze.pl w zakładce "Fundatorzy". Program Zjazdu otrzymają osoby zainteresowane listownie. Zjazd odbywać się będzie pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewody Lubelskiego. Zgłoszenia najpóźniej do 01.08.2018 r .Zapraszamy i oczekujemy. Z każdego rodu - zapisanego w księgach metrykalnych lubomelskich i rymackich, niech nie zabraknie przynajmniej przedstawicieli - posłańców. Do zobaczenia na Jubileuszu i Zjeździe.

Krzysztof Kołtun
z kresowzm pozdrowieniem


liczba odsłon: