...::: Audycje radiowe :::...Kresowe pocztówki

    Kolekcja starych pocztówek (otkrytek) z Bożego Narodzenia w kolekcji antykwariusza Krzysztofa Kołtuna, jest imponująca. Zaczyna się od 1895r. dotyczy głównie Kresów. Wielokrotnie pokazywana w Muzeach - achwycała swoja barwnością. Są w niej pocztówki do różnych adresatów i z różnych kresowych miast i miasteczek nadawana - w czas Kolędy. Większość miejscowości kresowych brzmi dzisiaj barwnie… Mołodeczno, Podhorce, Brzeżany, Podhajce, Karpiówka, Kazimierka, Monastyrzyska czy Młynów. Nie ma ich na mapie w takim zapisie. Barwniejsze jeszcze są powinszowania. Pisane często starym językiem, otwarte i szczere budzą zainteresowanie czytelnika.

"O przydali kutii miodu,
Przyprawili gęś szafranem.
Możnych zdrowych daj nam Godów,
Szczęśliwego Roku Panie"


    Świąteczną gratką naszej strony www.antykwariat-kresowy.pl, jest możliwość posłuchania tej audycji, która radiowy debiut miała 25.XII.2010 r. w Radio Lublin.

Krzysztof Kołtun


>


Drzewo Rodzinne

    W Wielkanocną Niedzielę, 24 kwietnia, ok godz. 14.05.2011, Polskie Radio Lublin przedstawiło wielkanocne spotkanie z rodziną poety Krzysztofa Kołtuna. Audycja z cyklu Drzewo Rodzinne opowiadać będzie o tradycjach wielkanocnych i rodzinnej pamięci. Zapraszamy do wysłuchania programu

Krzysztof Kołtun


>


Zagubione drzwi

    Przejmująca opowieść Stanisławy Turkiewicz o tym jak Ukraińcy wymordowali w czasie ostatniej wojny całą jej rodzinę. Plastyczny język, wrażliwość, mądrość i dobroć składają się na urzekającą osobowość bohaterki, która mimo przeżytej tragedii i wciąż żywych wspomnień przebacza zbrodniarzom, a z ich wpółbraćmi pragnie pojednania. (Rozmawia z bohaterką i śpiewa z chórem Władysława Skoczylas z Zanowinia). Audycja nagrana w 1996 roku.

Krzysztof Kołtun


>


z cyklu "Reportaże wczoraj i dziś"
Kresy

   "W Chełmie wokół antykwariatu kresowego i stron internetowych www.rymacze.pl oraz www.antykwariat-kresowy.pl powstało środowisko ludzi, którzy żyją kulturą kresową. Spotykają się, razem wyjeżdżają za wschodnią granicę i dzięki Internetowi utrzymują kontakt z fanami kresów rozrzuconymi po całym świecie. To dla nich nie tylko utracony raj i kraina przodków, ale też ogromne bogactwo kultur i postaw, które pomagają odnaleźć się we współczesnym świecie".
    Dnia 18.09.2010r. w Radiu Lublin o godz. 11.00 pojawiła się audycja "Zawiniątko historii" autorstwa pani Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet. W opowiadaniach o Kresach wystąpili: Krzysztof Kołtun, Jacek Czerpak, Barbara Tokarska, Zofia Oder, Agnieszka Ślusarczyk oraz Mateusz Kostecki (dzieci i wnukowie z Rymacz i okolic - często pielgrzymujący na Wołyń).
   Audycja jest słowną ilustracją myśli i planów Towarzystwa Rodzin Kresowych z Chełma - o wydaniu albumu ze zgromadzonego dziedzictwa fotografi i tekstów, naszych Królewskich Rymacz i okolicy.

Krzysztof Kołtun


>


Aby przesłychać więcej audycji -
KLIKNIJ TU !!!

Serdeczne życzenia

imieninowe dla: