Zapraszam na niezwykłą podróż
>>> Henryk Sienkiewicz zaprasza !!! <<<100 - lecie śmierci Henryka Sienkiewicza
15.XI.1916 - 15.XI.2016


Wielkiemu Pisarzowi w hołdzie - Kronikarzowi Narodu Polskiego, pragniemy złożyć wielki hołd modlitewny - dzisiaj (15.XI.2016) na "WYPOMINKACH SIENKIEWICZOWSKICH" w Bazylice NMP w Chełmie. Natomiast w niedzielę (20.XI.2016) w kościele - w Strawczynie k/Oblęgorka (20 km od Kielc) - gdzie przed stu laty nasz noblista - bywał na nabożeństwach.

W Rymaczach książki H. Sienkiewicza były w każdym domu - cel honoru Ojca i Matki! Podczas jesiennych Wieczórek czytano w wielu domach na głos wszystkie powieści H. Sienkiewicza. Było tak aż do samej II Wojny Światowej. Brutalne mordy w Trylogii i mordy pierwszych chrześcijan w Rzymie - rzucały na kolana. Ukraińscy sąsiedzi - chętnie pożyczali Trylogię, do czytania. Nikt jednak nie pomyślał, że za kilka lat Wołyń zostanie w 90% wymordowany i spalony ogniem nienawiści.

W rodzinnym domu po "Kądzieli" zachowała się cała trylogia, wydana w Wilnie. Rodzicie ocalili trylogie oraz przywieźli - poprzez Pławanice do nowego miejsca. Niestety, ktoś z jagodzińskich sąsiadów pożyczył - nie oddawał kilka lat, odwlekając i książki w ładnej oprawie, ilustrowane - przepadły. Może po 70 latach, ktoś skruszeje, raczej (wnuki). Odda mi jedyne książki - pamiątkę z domu Lewczuków.

Reszta książek – duża biblioteka Stachowa i Stasina (wujka i mamy) spalona wraz z całym gospodarstwem we wrześniu 1943 r. prze Ukraińców z Równa.


Rymaczanie i Potomkowie - odbudujmy honor przedwojennych naszych słynnych Przodków z Rymacz na Wołyniu. W każdym kresowym domu - Trylogia i portret Henryka Sienkiewicza.


W niedzielę 20.XI.2016 r. w stulecie śmierci H. Sienkiewicza - nasza podróż do Oblegrka. Zapraszam. Spotkajmy się tam licznie, jak to My - Wołynianie z Rymacz!

Z kresowym pozdrowieniem       
Krzysztof Kołtun