----------------------------------------
Za Bugiem krętołzawym,
łęgami z tańcem jaskółek
- za wiśniowymi sadkami
i jeziorem , jak rybie Oko.
Rozścielone, jak weselna chusta
w dzikie róże , jagody jałowca
z słowikiem, gdy miłośnie płacze.
Sześćset lat na mapach Wołynia
- wieś królewska,
polskie Rymacze.


Krzysztof Kołtun
Chełm 2012 r.


Rymacze

Zjazdy Kresowe

Polecane

Stroje

Literatura

!!! Uwaga !!!

Poszukujemy Rodów, Potomków z Rymacz i okolic. Więcej w zakładce "kontakt"




















Luboml i okolice na Wołyniu
w starej fotografii


Przewodnik do Trylogii Wołyńskiej
Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu

Z radością informujemy, że Album nad którym pracowaliśmy pół roku, kompletując stare fotografia z Wołynia i okolic - ostatecznie wybraliśmy około 1500, szczególnie ważnych i znaczących. Między innymi działy w których umieściliśmy fotografie wraz z opisami. Oto ich prezentacja tytułowa:

Wstęp

1. Krajobrazy Wołynia
2. Kościoły zachowane i utracone
3. Rody
4. Luboml, Rymacze i Jagodzin
5. Maciejów Niepokalanki
6. Siostry Terezjanki z Maszowa
7. Służba ojczyźnie
8. Osada wojskowa Horodno
9. Duchowni
10. Włodzimierz
11. Sylwetki Ludzi
12. Stroje Ludowe i etnografia
13. Fotografie ślubne z Wołynia
14. Wydarzenia
15. Okolice Wołynia


16. Pisarze i Poeci
17. Pamiątki Niezwykłe
18. Obrazki
19. Czasopisma
20. Dokumenty
21. Mapy
22. Toboły, Czerwiszcze i Grzywa na Polesiu
23. Cerkwie Unickie i Prawosławne
24. Ludobójstwo
25. Ostrówki i Wola Ostrowiecka
26. Współczesne Fotografie
27. Stare Pocztówki

Posłowie

Naszym spełnieniem jest to, że Album stał się prawdziwym przewodnikiem po Trylogii Wołyńskiej z bohaterami, ich rodzinami i sąsiedztwem a często- wołyńskim społeczeństwem. Udało nam się przywołać twarze bohaterów i ich przodków z przełomu XIX i XX wieku (czego w śmiałych zamysłach nie było). Kończąc na fotografiach z II wojny światowej, roku 1943- z ludobójstwa i czasu wybawienia- nowego osadnictwa Polaków z Wołynia na Nadbużu chełmskim oraz Pomorzu darłowskim. Prawdę życia naszych bohaterów włożyliśmy w prawdziwe, wołyńskie krajobrazy, dawną architekturę i wszystkie zdarzenia, które towarzyszą im na prezentowanych fotografiach. Zobaczycie Państwo Wołyń którego już nie ma a nawet trudno go opowiedzieć lub opisać. Najdrobniejsze szczegóły które umknęły mi w prozie trzech tomów, dopowiadają o tamtych czasach. Żyją jeszcze ostatni bohaterowie opowiadań. Zobaczą siebie w dzieciństwie lub wczesnej młodości. Ich dzieciom i wnukom będzie to wędrówka w nieznaną przeszłość, do utraconej Ojczyzny, żeby Album miał charakter historyczno literacki, opatrzony jest dokładnymi opisami fotografii oraz dopowiedzianymi tekstami z tzw. "Okienek literackich". Wszystko razem zamknięte w zielone okładki, będzie możliwe do wielokrotnego oglądania uratowanej historii (cząstkowo) dwóch powiatów nad Bugiem: Lubomelskiego i Włodzimierskiego z okazjonalnymi wyprawami naszych bohaterów w dalsze okolice Wołynia.

Czas, kiedy Album trafi do Państwa rąk wydłuża się do końca stycznia 2021 roku. Świąteczne oczekiwanie będzie okazją do nawiązania wspólnych kontaktów, dalszych poszukiwań fotografii i dokumentów- bowiem historia nie kończy się i nie da się w całości zamknąć do żadnego dzieła. Zawsze coś jeszcze pozostanie niedopowiedziane, niezauważone lub odnalezione dzień później. To już praca, być może kolejnym pisarzom, twórcom i historykom. Spełnia się wołyńskie przysłowie "Cierpliwy i kamień ugotuje". Nasza cierpliwość trwała ponad 80 lat (cztery pokolenia odeszły i cztery się urodziły) a pamięć o Wołyniu w naszych sercach jest wciąż żywa. Znaczy to, że nikt i nic, nie jest w stanie wydziedziczyć Wołynian z ich "Ojcowizny- wielowiekowej, naszej, polskiej".

Za to wszystkim którzy dotknęli tajemnic wspólnego dzieła, najserdeczniej dziękujemy.

PS.
O ukazaniu się drukiem Albumu poinformujemy z radością wskazując o możliwościach zakupu, zamówień, przesyłek.

Z kresowym pozdrowieniem       
Krzysztof Kołtun    
Rafał Stepczuk    


liczba odsłon: