----------------------------------------
Za Bugiem krętołzawym,
łęgami z tańcem jaskółek
- za wiśniowymi sadkami
i jeziorem , jak rybie Oko.
Rozścielone, jak weselna chusta
w dzikie róże , jagody jałowca
z słowikiem, gdy miłośnie płacze.
Sześćset lat na mapach Wołynia
- wieś królewska,
polskie Rymacze.


Krzysztof Kołtun
Chełm 2012 r.


Rymacze

Zjazdy Kresowe

Polecane

Stroje

Literatura

!!! Uwaga !!!

Poszukujemy Rodów, Potomków z Rymacz i okolic. Więcej w zakładce "kontakt"





















[kliknij, aby powiększyć]


Najurokliwszym wydarzeniem w życiu Rodów - są wesela. Od wieków opisywane, od biblii począwszy, poprzez literaturę i przekazy ustne. Odkąd w XIX wieku pojawiła się fotografia - wołyńskie wesela przeszły do historii obrazkowej. Dział ten pragniemy poświęcić wołyńskim i poleskim weselom z różnych kątków, pałaców, dworów, miast, miasteczek, wsi i zapadłych chutorów - gdziekolwiek były wesela fotografowane. "Wesele, wesele - pies ogonem sieje" mówiono w Rymaczach... A czego on siał tym ogonem, czyli kręcił z radości... To, czym żywili się Weselnicy było i jego pożywieniem... W orszakach ślubnych zawsze brały udział psy... A to ciekawe... Biegły przy koniach, zaprzęgach - ot, za Ludźmi, bo przy nich było życie i kość jakaś pod nogi upadała... A to już weselne jadło.


A moje wesele, na Wołyniu będzie
Na moim weselu, sam Radziwiłł bendzie.
A bendo panowie, bendo paniczowie
Bendo poprawiali, wianeczka na głowie...

Weselna śpiewka, może z czasów wesela samego Józefa Ignacego Kraszewskiego, który żenił się na Kresach (10 czerwca 1838) z Zofią Woroniczówną, bratanicą prymasa Jana Pawła Woronicza. W 1838 wraz z żoną osiedlił się na Wołyniu. Początkowo był dzierżawcą wsi Omelno (powiat łucki), następnie w 1840 roku zakupił wieś Gródek koło Łucka. Ileż w historii polskiego Wołynia było tak zacnych par i wesel... Mówiono, że wesele na Wołyniu trwa dwa tygodnie, bo tydzień przed weselem gadają o nim i tydzień po... A jak ludzie gadają to wesele trwa... Oj gadali, gadali... Nad to śpiewali, jedli, pili, tańcowali aż dudniło... Wszystkiego, radości po uszy... A wszystko godnie i po polsku...


Wypij drużbeńku wypij
kieliszeczek niewielkij.
A mówiła Żydówka
a żej dobra gorzałka.

Zatem zapraszam wielmożnych gości z wesel i honorowych Gości naszej strony www.rymacze.pl do poszukiwań weselnych fotówek z Wołynia, opisywania ich wraz ze zwyczajami, pieśniami. Będziemy tutaj weselić się po wołyńsku.

Muzykanty grać, albo piniendzy oddać!
A jak grać to tak, żeby Rymacze podziwowali...


Weselenie!!!


Z kresowym pozdrowieniem       
Krzysztof Kołtun