----------------------------------------
Za Bugiem krętołzawym,
łęgami z tańcem jaskółek
- za wiśniowymi sadkami
i jeziorem , jak rybie Oko.
Rozścielone, jak weselna chusta
w dzikie róże , jagody jałowca
z słowikiem, gdy miłośnie płacze.
Sześćset lat na mapach Wołynia
- wieś królewska,
polskie Rymacze.


Krzysztof Kołtun
Chełm 2012 r.


Rymacze

Zjazdy Kresowe

Polecane

Stroje

Literatura

!!! Uwaga !!!

Poszukujemy Rodów, Potomków z Rymacz i okolic. Więcej w zakładce "kontakt"




















[kliknij na zdjęcia, aby powiększyć]


15-16 czerwiec 2013

"V Ogólnopolski Zjazd Kresowian
z Ziemi Lubomelskiej i Wołynia."
Darłowo 2013

fotografie udostępnił:

Waldemar Oder


[aby obejrzeć - kliknij !!!]



Z licznym udziałem chełmskich Kresowian i potomków odbył się w Darłowie na Pomorzu, w dniach 15 - 16.06.2013 r. V Ogólnopolski Zjazd Kresowian Ziemi Lubomelskiej i Wołynia. I Zjazd odbył się w Pławnicach k/Chełma w 2000 r. Obecny - po raz drugi na Pomorzu, gdzie w okolice Darłowa, Jeżyc, Przystaw, Porzecza i innych miejscowości trafiła grupa ponad 500 rodzin z okolic Lubomla na Wołyniu. Ich pierwszym przystankiem, po wysiedleniu był Chełm i okolice - tutaj pozostała druga połowa Wołynia, a ich potomkowie mieszkają do dzisiaj. Stąd ta historia Zjazdu chełmsko-pomorska i współpraca Towarzystw Rodzin Kresowych. Łączą ich więzy krwi, dziedzictwo wołyńskiej kultury, gwara a nade wszystko ojczyzna Przodków - Wołyń.

W V Zjeździe uczestniczyło dużo młodych ludzi, a dwa koncerty w Dąbkach oraz Darłowie skupiły ponad 120 artystów na scenie. Msza Św. za Kresowian w 70-tą rocznicę ludobójstwa odbyła się w Jeżycach - gdzie poświęcono kamień z tablicą Rodów wołyńskich, a także dwa procesyjne krzyże do kościołów w Rymaczach i Lubomlu - dar z Pomorza. Po adoracji przeniesiono je w procesji z pocztami sztandarowymi na przykościelny plac, na poświęcenie wołyńskiej tablicy. W jeżyckiej świątyni będą czekać aż do wołyńskiej pielgrzymki, budząc pamięć o kresowej Ojczyźnie. Wykonał je młody stolarz Lewczuk Waldemar - potomek z parafii Rymacze. Spośród kresowych spotkań dawnych rodów wołyńskich było to w Przystawach, gdzie najwięcej skupiono najstarszych Wołynian i tutaj Chełmianie poznawali dalszych krewnych. Trzecie i czwarte pokolenie to tylko wspólne nazwiska, podobieństwo i pamięć o przodkach. Najczęściej wspominano pokolenia sprzed 1939 r. i starsze utrwalone w pamięci osoby. Świetlicę ustrojono w piwonie, a na stole nie zabrakło wołyńskich, pieczonych pierogów z kaszą i dawnych przysmaków. Po kolacji zagrały kapele przypominając dawne tańce i śpiewy. Każda rozmowa była radością wielopokoleniową, wspomnieniem dawnych wsi, życia tam i obyczajów. Nowe kontakty ze spotkanymi osobami dadzą odnowione więzi rodzinne - szczególnie młodych pokoleń rozrzuconych dzisiaj po świecie. A to na pewno umacnia każdą osobowość.

Zadziwiające, że po 65 latach od osiedlenia tam, wciąż łączą się dawne rody i młodzi poznają krewnych. Wśród chełmskich delegatów był Zespół Śpiewaczy Sielanki z Sielca i kapela Pelagia z Ryk - Pawła Warownego. Z Mazowsza, od czasów królowej Bony ciągnęli osadnicy na Wołyń - stąd ich obecność i zrozumienie kresowej kultury.

Z Pomorza wystąpiły Zespoły: Czeremcha z Wiekowic, Wrześniczanki z Wrześnicy, Ostrowianie z Ostrowca, Wrzosy z Warszkowa, Czerwone Korale z Dobiesławia, Zespół Zalesie z Mścic. Podczas koncertów, swoje wiersze deklamowała poetka ze Sławna, rodem z Wołynia - Pani Danuta Siwiec.

Organizatorami byli prezesi Towarzystw Jerzy Krzyżanowski z Jeżyczek i Krzysztof Kołtun z Chełma. 7 50 km drogi, wspólne korzenie rodowe, pieśni i czar spotkania po latach to atuty więzi, które zapowiadają kolejny Zjazd w 2014 r.


Z kresowym pozdrowieniem       
Krzysztof Kołtun    
Jerzy Krzyżanowski  



Poprzednie artykuły:
•  Zaproszenie na V Zjazd Kresowian
•  Plan V Zjazdu Kresowian