----------------------------------------
Za Bugiem krętołzawym,
łęgami z tańcem jaskółek
- za wiśniowymi sadkami
i jeziorem , jak rybie Oko.
Rozścielone, jak weselna chusta
w dzikie róże , jagody jałowca
z słowikiem, gdy miłośnie płacze.
Sześćset lat na mapach Wołynia
- wieś królewska,
polskie Rymacze.


Krzysztof Kołtun
Chełm 2012 r.


Rymacze

Zjazdy Kresowe

Polecane

Stroje

Literatura

!!! Uwaga !!!

Poszukujemy Rodów, Potomków z Rymacz i okolic. Więcej w zakładce "kontakt"




















foto: Jacek Gaj



Towarzystwo Rodzin Kresowych z Chełma, ponad 25 lat podróżuje po Wołyniu. Podczas każdej podróży, Kresowianie i Sympatycy utraconej Ziemi, odwiedzają stare cmentarze oraz zbiorowe mogiły pomordowanych Polaków w 1943 r. przez UPA. Najczęściej w towarzystwie miejscowych opiekunów grobów ,pomagając im utrzymać miejsca pochówków.

Latem 2016 r. odwiedzono kilka cmentarzy – Kisielin z mogiłą przy ruinach kościoła i stary , katolicki cmentarz we Włodzimierzu Wołyńskim. W Kisielinie leży ok. 100 osób z mordu jakiego dokonała UPA w kościele, podczas nabożeństwa 11.VII.1943 r. We Włodzimierzu, jest kwatera grobów polskich księży – w tym trzech zamordowanych w czasie wojny przez UPA. Symboliczna lampka pamięci – to dowód, ze pamiętamy i odwiedzamy te miejsca. Inne, nie odwiedzane przez Polaków, znikają dla zatarcia historii. Apelujemy do Chełmian mających groby na cmentarzach w: Rymaczach, Lubomlu, Kowlu, Maciejowie ,Zaturcach, Ostrówkach, Bielinie, Turzysku i innych miejscowościach – o pamięć o swoich przodkach.

Jesteśmy wdzięczni Straży Granicznej i Zespołowi Szkół w Woli Uhruskiej – za stałą pomoc w opiece nad cmentarzami. Niejednokrotnie, już tylko cmentarze w wołyńskich pustkach, świadczą o życiu i historii Polaków na tamtych ziemiach. Dbajmy o cmentarze.

Z kresowym pozdrowieniem       
Krzysztof Kołtun    





foto: Jacek Gaj