----------------------------------------
Za Bugiem krętołzawym,
łęgami z tańcem jaskółek
- za wiśniowymi sadkami
i jeziorem , jak rybie Oko.
Rozścielone, jak weselna chusta
w dzikie róże , jagody jałowca
z słowikiem, gdy miłośnie płacze.
Sześćset lat na mapach Wołynia
- wieś królewska,
polskie Rymacze.
Krzysztof Kołtun
Chełm 2012 r.
Rymacze
Zjazdy Kresowe
Polecane
- Historia
- Etnografia
- Św. Izydor
- Luboml
- Obrazy z Wołynia
- Nieistniejące kościoły
- Weselne fotografie z Wołynia
- Najstarsi Wołynianie z Naszych rodów
Stroje
Literatura
!!! Uwaga !!!
Poszukujemy Rodów, Potomków z Rymacz i okolic. Więcej w zakładce "kontakt"
"Święty Izydor, wołami orze |
Na fotografii: obraz świętego Izydora z głównego ołtarza w kościele z Rymacz. Od 1945 roku przewieziony do Pławanic, parafia Kamień k/ Chełma i tutaj rezydujący.
,,Święty Izydor, wołami orze
a kto go prosi, to mu pomoże"
Odpust ku czci Patrona 11 maja 2019 roku w południe godz. 12 w Rymaczach.
12 maja 2019 roku w Pławanicach również o godz. 12.
Zapraszamy serdecznie Rymaczan i Potomków z całej okolicy do wyjazdu na Wołyń. Raz w roku pomodlić się w kościele naszych pradziadów:
o zdrowie oraz pomyślność naszych Rodów. Jeśli macie szczególne intencje: piszcie i wysyłajcie!.. chętnie je włączymy do ,,modlitwy wiernych".
Tych, którzy nie mogą podróżować z nami ze względu na wiek oraz odległości, prosimy o datki na kwiaty i światło na cmentarz. Konto z Fundatorów strony.
numer konta:
83 1940 1076 4583 5752 0000 0000
Szczególne uroczystości szykujemy: Towarzystwo Rodzin Kresowych i Czciciele świętego Izydora, fundując tablicę pamiątkową do kościoła w Pławnicach. Wmurowana zostanie w ,,babińcu" kościoła wykonana z czarnego marmuru, napis złotymi literami. Jest hołdem i podziękowaniem świętemu Izydorowi, Patronowi z Rymacz za cudowne ocalenie byłych mieszkańców w czasie ludobójstwa 1943 roku oraz dwóm proboszczom: ks. Stefanowi Jastrzębskiemu i Stanisławowi Brajczewskiemu. Foto-relacje z uroczystości zamieścimy po odpuście. Szczególnie mieszkańców Nadbuża i Ziemi Chełmskiej zapraszamy - wielopokoleniowo do udziału w historycznej uroczystości w Pławnicach - wraz z dziećmi i wnukami. Przypomnienie tragicznych lat oraz Męczenników z Wołynia, jest nie tylko obowiązkiem i powinnością Potomków, ale także hołdem historii (przemilczanej i zaniedbanej przez państwo polskie). Będzie to druga tablica rymacka (po tej z 600 - lecia na Górce Chełmskiej). W zapowiedziach są jeszcze dwie na ten rok: w Czułczycach i Żdżannym (poinformujemy i zaprosimy Państwa w swoim czasie). Ten rok, Towarzystwo Rodzin Kresowych postanowiło poświęcić tym trzem upamiętnieniom, jako że żyją jeszcze ostatni świadkowie ludobójstwa. Przy tych okazjach zjeżdżają i spotykają się liczne - rozproszone, wołyńskie rodziny i jest czas na wspomnienia, przekazy historyczne i refleksje. Zatem Kochani Nasi Wołynianie! Gdziekolwiek będziecie w sobotę 11 maja w południe, przyłączcie się do modlitwy pielgrzymów i razem czuwajmy w murach rymackiej świątyni. Jest tam - obecnie cerkiew kijowska św. Piotra i Pawła. Zatem nasz, dawny, ceglany, rymacki kościół, ma trzech Patronów. Jako że wszyscy (choćby z fotografii) znamy zniszczone mury kościoła, tym bardziej wspierajmy je duchowo i trwajmy w jedności. Obiecujemy modlitwę za chorych i strapionych! Wszystkim - poprosimy o błogosławieństwo kałanów modlących się z nami. Niech trud pracy i modlitwy świętego Izydora uczy nas pokory i pomnaża siłę do codziennych trudów. Wiśnie już przekwitną po sadkach i za kościołem, czeremcha może na nas zaczeka i zapachnie dawnością - rosnąca przy drodze na cmentarz, przy kolei i kępami w polu. Lepiech będzie pachnieć od jeziora i czajki nad Okiem, rozkrzyczą się jak zobaczą ,,Polaczkiw". Przybywajcie! Pamiętajcie o lilijkach.
Krzysztof Kołtun
Z wołyńskim pozdrowieniem