----------------------------------------
Za Bugiem krętołzawym,
łęgami z tańcem jaskółek
- za wiśniowymi sadkami
i jeziorem , jak rybie Oko.
Rozścielone, jak weselna chusta
w dzikie róże , jagody jałowca
z słowikiem, gdy miłośnie płacze.
Sześćset lat na mapach Wołynia
- wieś królewska,
polskie Rymacze.
Krzysztof Kołtun
Chełm 2012 r.
Rymacze
Zjazdy Kresowe
Polecane
- Historia
- Etnografia
- Św. Izydor
- Luboml
- Obrazy z Wołynia
- Nieistniejące kościoły
- Weselne fotografie z Wołynia
- Najstarsi Wołynianie z Naszych rodów
Stroje
Literatura
!!! Uwaga !!!
Poszukujemy Rodów, Potomków z Rymacz i okolic. Więcej w zakładce "kontakt"
Po ukazaniu się III tomu "Bestialstwa UPA pod Lubomlem na Wołyniu Ostatnie Wesele". Przyszedł czas na spełnienie obietnicy Czytelnikom. Od miesiąca wraz współpracującym ze mną (przy składnie techniczym) Rafał Stepczukiem pracujemy nad Albumem, którego tytuł roboczy brzmi: "Luboml i okolice na Wołyniu w starej fotografii"
Będzie to fotograficzny przewodnik prezentujący bohaterów tomów, tych którzy przeżyli ludobójstwo 1943 r. oraz pomordowanych (których) podobizny ocalały.
Tłem osobowym będą Polacy, mieszkańcy Wołynia do 1945 r. (w nielicznych przypadkach, po wygnaniu na Ziemiach Odzyskanych oraz Nadbużu w pow. chełmskim.
Prezentujemy krajobrazy Wołynia, architekturę wsi i miast, kościoły i cerkwie, kapliczki, obiekty przemysłowe, handlowe: trakty, mosty, drogi i gościńce. Pośród nich życie obyczajowe byłych Wołynian od narodzin do pogrzebów. Pojawiają się fotografie chrzcinne, komunijne, weselne, obrzędowe oraz pogrzeby w nielicznych przypadkach. Widoczne stroje świąteczne, wojskowe, harcerskie, uczniowskie: osób duchownych i świeckich z tamtego czasu. Jarmarki, odpusty, wieczórki oraz fotografie z zakładów fotograficznych miast: Lubomla, Kowla, Włodzimierza i Łucka.
Twarze naszych bohaterów w różnych okolicznościach życia. Przecenie jest to, że fotografie ocalały ze spalonych wsi w zawiniątkach uciekających, przerażonych śmiercią Polaków. Fotografie (niektóre) przewędrowały z ludzkim losem Sybir, tułaczkę, przeprawy brodem przez Bug aż wreszcie w powojennej Polsce (komunistycznej ) zachowały się wśród rozproszonej ludności parafii Rymacze oraz szeroko potraktowanej przez nas "okolicy" w wielu miejscach, gdzie osiedlili się Wołynianie. Fotografie przywędrowały różnymi drogami, te pierwsze od roku 1990 do Chełma, do moich rąk, kiedy świadomie w celach ocalenia historii życia mojego Rodu i innych, zacząłem odwiedzać najstarszych ludzi- wypytując o ich losy na Wołyniu. Wtedy rodziła się myśl literackich zapisów i spełniały się one w poezji, której wydałem trzydzieści tomików. Po latach ocalone skarby, nie dawały spokoju i często przyglądając się twarzom nieżyjących "Ludzi stamtąd" myślałem o prozie. To się spełniło.
Album- opisując fotografie, wciąż mam na uwadze, że Potomkowie Rymaczan i okolicy (których nagromadziło się sporo z Polski i ze świata) zechcą uczestniczyć w pracy nad albumem. Otrzymaliśmy około stu fotografii z opisami. Prosimy o nadsyłanie kolejnych- zachowanych, nie patrząc na stan fotografii i ważność wydarzenia. Współczesna technika pozwoli im przywrócić barwy i cenne twarze.
Skany fotografii proszę nadsyłać w rozdzielczości minimum 300 dpi na adres: antykwariat_kresowy@o2.pl w jak najszybszym terminie. Marzeniem jest złożenie albumu i przekazanie do druku, do 06.12.2020 r.
dnia Świętego Mikołaja. Święty który uszczęśliwiał
nas w dzieciństwie "tradycją podarunków" będzie Patronem wraz z św.Teresą od Dzieciątka Jezus - Patronką diecezji Łuckiej na Wołyniu.
Nic milszego, jak w czasie Świętych Wieczorów otrzymacie państwo album do rąk.
Droga to jeszcze długa i pracowita. Przerażają nas koszty opracowania i druku albumu, który będzie w czterech kolorach sepii.
Ponadto co drugą stonę opatrujemy "okienkiem historycznym" z przeszłości, zamieszczając: pieśni weselne i przygodowe, przysłowia,
opowiastki, oracje, modlitewki, podania i ciekawostki z dawnego Wołynia.
Koszt założony sięgnie ponad czterdzieści tysięcy złotych.
Prosimy o nadsyłanie datków na cel wydawniczy. Każda osoba lub przedsiębiorstwo, stowarzyszenie itp. zostanie ujęte na liście współfundatorów przy końcu albumu.
Prosimy o dodatkową informacje przy nazwisku ofiarodawcy (miejscowość lub parafię pochodzenia przodków z Wołynia). Termin wpłat określamy do końca listopada 2020 roku.
Numer konta:
83 1940 1076 4583 5752 0000 0000
Z dopiskiem: wołyński album
Każda wpłacająca osoba, otrzyma jeden lub kilka egzemplarzy albumów (w zależności od sumy wpłaty) prosimy o dokładne adresy a nawet numery telefonów.
Przykładowo zamieszczamy kilka fotografii, które otrzymaliśmy od życzliwych czytelników strony. Większość z nich zamieścimy w albumie.
W przypadku jeśli ofiarodawca nie ma komu przekazać fotografii lub pamiątek z Wołynia, prosimy ocalić je i przesłać na rzecz Muzeum Wołyńskiego
(zapowiedzianego przez Rząd Rzeczpospolitej w przeddzień wyborów prezydenckich w lipcu 2020 roku, przed Pietą Wołyńską w Chełmie) na adres:
Towarzystwo Rodzin Kresowych ul. Uściługska 1 22-100 Chełm z dopiskiem - kresowy dar.
Za wszelką życzliwość, Wszystkim Wołynianom i Sympatykom "słynnych dzisiaj Rymacz" dzięki stronie www.rymacze.pl, tą drogą składamy staropolskie Bóg zapłać!
Z kresowym pozdrowieniem
Krzysztof Kołtun
Rafał Stepczuk
demonstracja koncepcji albumu |
+ przykłady podesłanych fotografii do albumu