----------------------------------------
Za Bugiem krętołzawym,
łęgami z tańcem jaskółek
- za wiśniowymi sadkami
i jeziorem , jak rybie Oko.
Rozścielone, jak weselna chusta
w dzikie róże , jagody jałowca
z słowikiem, gdy miłośnie płacze.
Sześćset lat na mapach Wołynia
- wieś królewska,
polskie Rymacze.


Krzysztof Kołtun
Chełm 2012 r.


Rymacze

Zjazdy Kresowe

Polecane

Stroje

Literatura

!!! Uwaga !!!

Poszukujemy Rodów, Potomków z Rymacz i okolic. Więcej w zakładce "kontakt"




















VIII Zjazd Wołynian

Pławanice - Chełm
4-5 wrzesień 2021 cześć 2


Wrześniowy Zjazd Wołynian

W nowym kościele Św. Rodziny w Chełmie - rankiem (jak bywało) o godz. 9.00 odprawiała się Msza za żywych i umarłych naszych Przodków i pomordowanych Polaków z Wołynia. Pomimo pandemii, zbór był duży z całego miasta i okolic (chociaż to kropla z morza - Ludziom się nic nie chce - ani żyć ani umierać?).

W pobliżu Biblioteka Pedagogiczna - gdzie są przepiękne zbiory literatury kresowej. Ponadto z zapowiedzi - otwarcie wystawy "Pałace i kościoły Wołynia" SZTYCHY NAPOLEONA ORDY Z XIX w. - z daru Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

Promocja Albumu Wołyńskiego LUBOML I OKOLICE NA WOŁYNIU W STAREJ FOTOGRAFII - wyjątkowa z udziałem 3 autorów: Krzysztof Kołtun, Rafał Stepczuk i Rafał Kołtun z asystentką Rozalką. Wykład historyczny dr Piotra Kondraciuka - dyr. Muzeum w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą - kultora Obrazu Matki Boskiej Z Lubomla.

Był PODOBIADEK U BABCI MARYNI: placki, podpłomyki, racuchy, paluchy, naleśniki oraz jabłeczniki z Rożdzałowa. Gospodynie z KGW - już po raz kolejny nas ugościły (sponsorowała Gmina Chełm). Było tak smacznie, że po brodzie ciekło. Grała kapela ludowa z Kolonii Raciborowice - kiermasz sztuki i wydawnictw kresowych . Było nas dużo, doliczyliśmy się, ze przez dwa dni, przewinęło się ponad 300 osób- nie licząc "katolików w kościele".


Kończyło się czekoladowym tortem, winem i podziękowaniami. Korowaja nie było?
A wyście byli?

Z kresowym pozdrowieniem       
Krzysztof Kołtun    



liczba odsłon: