----------------------------------------
Za Bugiem krętołzawym,
łęgami z tańcem jaskółek
- za wiśniowymi sadkami
i jeziorem , jak rybie Oko.
Rozścielone, jak weselna chusta
w dzikie róże , jagody jałowca
z słowikiem, gdy miłośnie płacze.
Sześćset lat na mapach Wołynia
- wieś królewska,
polskie Rymacze.
Krzysztof Kołtun
Chełm 2012 r.
Rymacze
Zjazdy Kresowe
Polecane
- Historia
- Etnografia
- Św. Izydor
- Luboml
- Obrazy z Wołynia
- Nieistniejące kościoły
- Weselne fotografie z Wołynia
- Najstarsi Wołynianie z Naszych rodów
Stroje
Literatura
!!! Uwaga !!!
Poszukujemy Rodów, Potomków z Rymacz i okolic. Więcej w zakładce "kontakt"
XI Światowy Kongres Kresowian
Chełm, 4 wrzesień 2022
Kontynuując tradycję wielopokoleniowych spotkań Kresowian- organizowanych przez Towarzystwo Rodzin Kresowych w Chełmie- ogłaszamy XI Światowy Kongres Kresowian na pierwszą niedzielę września 2022 r.
Intencją Organizatorów oraz wciąż upominających się o "spotkanie" Kresowian organizujemy Kongres w Chełmie. Pierwsze dni września- bolesne wspomnienia (najstarszych Polaków) wybuchu II wojny światowej a zarazem nie przewidziane rozerwanie granic Ojczyzny. Tutaj zaczął się dramat prześladowań w wojennym czasie przez trzech wrogów: Niemców, Rosjan i Ukraińców.
Miejscem modlitwy i Mszy Św. o godzinie 12:30- za Polaków pomordowanych na Wołyniu, zesłańców na Sybir i zaginionych w czasie wojny. W modlitwie powszechnej prosić będziemy Matkę Boską Łaskawą- rozdającą pocieszenia z obrazu i nieba w kościele Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie.
W tej świątyni od III rozbioru Polski- obraz otaczany był przez naszych przodków modlitwą i kultem. Przychodziły tutaj pielgrzymki z Wołynia- w tym od zawsze z okolic Lubomla. Obyczajem wschodnim nabożeństwa odbywały się w poprzedzającą odpust noc, czyli w drugą sobotę maja, każdego roku.
W wspomnieniach naszych przodków, przewijała się wieloraka pobożność, chęć i siła służenia Bogu i Ojczyźnie. Najpiękniejsze były nocne procesje- trzykrotne po ogrodzie świątyni, pośrodku którego stał misyjny krzyż. Odwieczny obyczaj katolicki, wchodzących przed progi kościoła przywoływał do ucałowania- drzewo krzyża. Był to wyraz pozdrowienia Ukrzyżowanego Chrystusa od duszy pielgrzymującej. W czasach zaborów kościół fundacji (pierwszy) Króla Władysława Jagiełły był jedynym kościołem katolickim w Chełmie. Pozostałe Car zamienił na cerkwie prawosławne moskiewskie. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę od 1918 do 1939 roku- pielgrzymki wzmogły się. Był ufundowany przez PKP specjalny- pociąg pielgrzymi. Wyjeżdżał ze Zdołbunowa do Chełma w sobotę a wracał w niedzielę po odpuście. Babcia moja Marynia Kołtun z.d Stachniuk- opowiadała mi kilkakrotne swoje pielgrzymki od panieństwa.
Duchowym zobowiązaniem Kongresu- uczestników niech będzie wspomnienie wszystkich pielgrzymów z Wołynia, którzy w ciężkich czasach Ojczyzny i prześladowań Cara, zmierzali przed obraz Matki Boskiej Łaskawej w Chełmie.
Ważnym miejscem odwiedzenia będzie pomnik Piety Wołyńskiej. Pochylimy się w siedemdziesiąt dziewięć lat od ludobójstwa ukraińskiego w 1943 roku.
Wzbudzimy pamięć i ofiarujemy modlitwę- za pomordowanych Polaków na Wołyniu, złożymy kwiaty i zapalimy znicze.
W tym roku wspominać będziemy szczególnie pomordowane małe dzieci, nie znające jeszcze swoich imion - Polski i nie rozumiejący bólu śmierci- niewinnych Aniołów.
Część druga: sympozjum naukowe, koncert i podwieczorek- odbędą się w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti przy ul. Partyzantów 40
Pragniemy ze starej kinematografii przypomnieć Wołyńskie Kroniki obyczajowe.
Zaprezentować sztukę ludową Nadbuża oraz folklor- koncert zespołu. W głoszonych prelekcjach będą poruszone tematy zasadnicze:
-historia obrazu Matki Boskiej Sokalskiej
-zaginione dziedzictwo architektury i sztuki najstarszych kościołów i pałaców na południowo-wschodnim Wołyniu.
W wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa literatury kresowej ze zbiorów biblioteki,
kiermasz wydawnictw kresowych- możliwość rozmów z autorami oraz twórcami sztuki.
Liczymy na przyjazd gości- Kresowian i potomków z Polski oraz z zagranicy. Prosimy media publiczne i młodych uczestników o dokumentowanie Kongresu.
W przypadkach pomysłów i uzupełnień programu, chęci wystawienia własnej twórczości
- zapraszamy do mailowego kontaktu z organizatorami antykwariat_kresowy@o2.pl do 31 VIII 2022.
Podtrzymajmy tradycję, ogień pamięci, wzajemny szacunek i chęć poznania potomków Kresowian z ich całym dziedzictwem życia,
obyczajów i pracy. Przywołując żywotność dawnych pieśni kresowych- zapraszamy tradycyjnie:
Goście nasze goście,
Goście nasze pyszni,
Daj wam Boże zdrowie,
Byście do nas przyszli.
Zarząd Towarzystwa Rodzin Kresowych w Chełmie
Z wołyńskim ukłonem
Krzysztof Kołtun
Wszystkim którzy chcieliby się dołożyć do wieńca- światła pamięci oraz druku pamiątkowego obrazka XI Kongresu Kresowian
- prosimy o wsparcie na konto:
83 1940 1076 4583 5752 0000 0000
z dopiskiem XI Kongres.